MW-SCA250      Coaxial Kelvin probe
MW-SCA250 : Coaxial Kelvin probe MW-SCA250 : Coaxial Kelvin probe
Part Number
MW-SCA250
Designation
Coaxial Kelvin probe
Description
- The Probes are constructed of microwave-quality components
- The 50 ohm semi-rigid cable consists of 8 mil tungsten wire forming the inner conductor and probe point, with isolation from the gold plated copper shield being achieved through the utilisation a Teflon dielectric
- The probe contact protrudes from the shielding by .150" (3 mm) to maintain low-level signal noise to the probe tips available from 0.5 µm to 12.5 µm
- Standard SSMC connector, series / parallel resistor configurations available in option
MOST POPULAR REFERENCES
  • MW-SCA250-12.5-25 : 12.5 µm radius, 25 µm pitch
  • MW-SCA250-12.5-50 : 12.5 µm radius, 50 µm pitch
  • MW-SCA250-5-12.5 : 5 µm radius, 12.5 µm pitch
  • MW-SCA250-10-12.5 : 10 µm radius, 12.5 µm pitch
Technical Specifications
Tip radius
5, 10, 12.5 µm
Options
Resistor serial-parallel, ground strap...
Leakage current
< 10 fA
Frequency
> 150 MHz
Capacitance
< 10 fF
Impédance
50 Ohm
Maximum power
125 W
Maximum voltage
250 V RMS
Maximum temperature
150 °C